Nem akármilyen feladatra vállalkozott iskolánk 10.A osztályos tanulója, Zombori Kíra, akit a magyar órán szerzett ismeretei egy teljes szonettkoszorú megalkotására ösztönöztek!
A líra egyik legösszetettebb és legtudatosabban megkomponált válfaja a szonettkoszorú, amely egy meglehetősen sokrétű szabályrendszert követő szonettciklus. Ahhoz, hogy megértsük a forma tökéletességét és a szerkesztés nehézségeit, érdemes tisztában lenni a szonettkoszorú alapvető szabályaival:
- A teljes ciklus 15 db szonettből áll.
- Az első 13 szonett utolsó sora az őket követő szonett első sorában megismétlődik, a 14. szonett utolsó sora pedig az első szonett legelső sorával egyezik meg.
- Az utolsó, a 15. szonett összegzi a teljes koszorú mondanivalóját – jellemzően a többi mű kezdősoraiból épül fel. Ezt mesterszonettnek is nevezik.
Ezen szabályoknak megfelelő szonettkoszorút alkotott például József Attila A kozmosz éneke címmel 1923-ban – Juhász Gyulának ajánlva.
Csakugyan vállalkozott a nagy feladatra iskolánk tanulója, Zombori Kíra, akit Brunner Éva tanárnő – a koszorú ajánlásának címzettje – magyar órája ösztönzött a kihívás teljesítésére, és aki velünk is megosztotta munkáját! Kíra Szonettkoszorú, a plátói szerelemről című ciklusa megfelel a fent említett kitételeknek, ráadásul erőteljes líraisággal, egyedi képekben szól a „Múzsához”!
Zombori Kíra szonettkoszorúját az alábbi linken olvashatjátok: