Újságot olvasunk, rádiót hallgatunk, pörgetjük az Instagramot, bekapcsoljuk a Híradót, elmerülünk egy podcastban: média. Tulajdonképpen egy végtelenül összetett és sokszínű kavalkád. Pontosan ez a kavalkád vett körül péntekeken, a DUE Médiahálózat 32. Országos Ifjúsági Sajtófesztiválján is.
Az 1989 óta fennálló DUE Magyarország legnagyobb diákmédia szervezete, amely minden évben meghirdeti – számos kategóriában – a Tehetségkutató Diákmédia Pályázatot. Iskolaújságunkat, az idén éppen 5 éve fennálló TopArtot Az év online diákmédiuma kategóriában indítottuk. A pályázatunk összeállítása – úgy, ahogy az iskolaújság működése is – az újságot megalapításától kezdve patronáló Szűcs Krisztina tanárnő munkájának köszönhetően valósulhatott meg.
Pályázatunk – a TopArt történetéről, működéséről és céljairól:
Hosszas várakozás után, néhány hete érkezett az e-mail: a TopArt helyezést ért el, így részt vehetünk az eredményhirdetéssel egybekötött Országos Ifjúsági Sajtófesztiválon. A rendezvényen iskolaújságunkat Veres Gábor Andrással, iskolánk egykori tanulójával képviseltük, aki a honlap létrehozását és kialakítását anno elvégezte, majd 4 éven át szerkesztette a TopArtot.
Kíváncsisággal és izgalommal telve érkeztem meg május 23-án pénteken a rendezvénynek otthont adó Újpesti Rendezvénytér épületébe. Mindez csak fokozódott, miután kissé szétnéztem magam körül – illetve nem is tudtam, hová nézzek. Az épületben szerteszét különböző szervezetek standjai a legkülönfélébb programokkal, játékokkal. Mindennek közepette pedig éppen egy élő podcast-műsor zajlott. Akit foglalkoztat a média bármelyik területe, annak ez a sajtófesztivál igazi élmény-aranybánya volt.



Maga az eredményhirdetés szintén nem a megszokott “I. helyezett, gratulálunk, következő” rendben zajlott. A különböző kategóriadíjak kihirdetésébe is időről időre beszűrődött az esemény lényege: a média. Előadásokat, párbeszédeket hallgathattunk – és folytathattunk – a DUE-val, a sajtóval, a kommunikáció szerteágazó világával kapcsolatban. Részletesen megismerhettük a DUE lényegét, céljait és az ezek jegyében szervezett nyári DUE-tábor szellemiségét. Szakemberek számoltak be többek között a tudománykommunikáció mibenlétéről, jelentőségéről, illetve a kutatómunka vagy akár a rendvédelem kommunikációs lehetőségeiről és nehézségeiről. Azt hiszem, hogy mivel a legtöbben valóban a szakma iránti őszinte érdeklődésünk miatt vettünk részt a pályázaton és a rendezvényen, a kiosztott jutalmaknál is nagyobb nyeremény volt maga a tapasztalat. Írni, fotózni, videózni, tulajdonképpen bármilyen médiatevékenységet folytatni, az élet valamennyi területén lehet – és kell is.


Szintén ezt bizonyították maguk az eredmények: a rendezvény – számomra – másik legizgalmasabb vonása az volt, hogy az ország valamennyi pontjáról, Budapesttől a “nem is tudtam, hogy van ilyen” falvakig, akadtak résztvevők. Az egyes kategóriák pedig valóban lefedték a média szinte összes területét. A teljesség igénye nélkül: diáklap, diákrádió, diák-podcaster, diákfotós, diák-újságíró -és videóújságíró kategóriában is rengeteg eredmény született, mind általános-, és középiskolai, mind pedig felsőoktatási szinten. A díjazottak, többek között, különböző tematikus ismeretterjesztő magazinokat kaptak, és – ami a tényleges nyeremény – jelentős kedvezményt a DUE nyári táborába, ahol folytatódhat a média világában való elmélyülés, természetesen rengeteg élménnyel és szórakozással vegyítve.
Az eredményhirdetésen fény derült a részvételünk okára is: iskolaújságunk II. helyezést ért el a DUE országos szintű Tehetségkutató Diákmédia Pályázatának Online Diákmédium kategóriájában, ami természetesen nagy örömmel és büszkeséggel töltött el minket, megkoronázva az amúgy is élménydús napunkat. Én Az év diákújságírója kategóriában a Ne legyünk egyformák! című, Pinke Miklóssal készített interjúmmal indultam, ami szintén a II. helyen végzett – ebben szintén óriási szerepet játszott Szűcs Krisztina tanárnő támogatása.
A rendezvény tehát pont annyira volt sokszínű, mint maga a média. Azt hiszem, aki érdeklődik az újságírás, rádiózás, videókészítés, fotózás vagy bármilyen sajtóműfaj, esetleg a tudományos vagy éppen a hivatalos kommunikáció iránt, az a legkevésbé sem pazarolta a pénteki napját az UP Rendezvénytérben. Számunkra pedig mind az eredmény, mind maga a rendezvény szuper visszajelzést, megerősítést és nagyon jó tapasztalatot jelentett.
Linkek:
Az idei pályázatkiírás:
A sajtófesztiválról:
Eredmények:
Ne legyünk egyformák! c. interjú:
Felföldi Lili 12.A