Avagy anekdoták és 10 zseniális idézet Rejtő Jenő világából
A mai napon született Rejtő Jenő regényóriás, a huszadik századi ponyvairodalom legmeghatározóbb alakja.
Rejtő 1905-ben született egy nyomdai tisztviselő gyermekeként, az iskolából kirúgták, mivel szájon ütötte zsidózó tanárát. Ezután a színitanodában próbált szerencsét, de karrierje itt is hamar véget ért, mivel egy előadás alkalmával statisztaként leejtette a kor egyik legnagyobb színészét. Színművészeti tanulmányait Berlinben folytatta, ahol leckékért cserébe gondozta a lovakat és végezte a ház körüli teendőket.
Ezután külföldre ment, de sehol sem maradt sokáig. Volt (a teljesség igénye nélkül) Genovában építőmunkás, Hamburgba illatszerárus, Franciaországban sztepptáncos és még Afrikába is elutazott. Hogy itt beállt-e az idegenlégióba, az még kérdéses. Ez idő tájt keletkezett a bizonyára életrajzi ihletésű könyve, a Megyek Párizsba, mert ott még úgy sem haldokoltam.
Mikor Rejtő hazatért Magyarországra, színdarabokat kezdett írni. Több darabja is hatalmas népszerűségnek örvendett, ekkortájt barátkozott össze Karinthy Frigyessel, akinek a hírnevét is köszönheti. E mögött egy különleges történet áll. Az akkoriban már ismert Rejtő egy levelet hagyott hátra a szüleinek, hogy öngyilkos lesz és eltűnt. Sokáig keresték, végül Karinthy egy nyílt levelet írt az egyik újságon keresztül Jenőhöz, hogy térjen haza, ezzel egy csapással ismertté tette a nevét az olvasóközönsége ellőtt. Rejtő, aki egész idő alatt a bécsi karneválon tartózkodott, erre visszajött Magyarországra, és kihasználva a feltámadt érdeklődést, publikálni kezdett. Elég valószínű, hogy ezt a médiahacket Rejtő és Karinthy eszelte ki, hogy az akkor még újonc íróra irányítsák az érdeklődést.
1936 körül kezdte megtalálni a saját írói hangját, ekkor jelentek meg a később védjegyévé váló kalandregényei. Állandó lakhelye nem volt, kávéházakban lakott és dolgozott. Habár könyvei népszerűek voltak, Rejtő szűkölködött a pénzben (ez a bohém írók állandó vonása) főleg a kártyaszenvedélye miatt. Érdekesség például, hogy a Karinthy halála napján is még együtt kártyáztak.
1939-ben két hónapot szanatóriumban kell töltenie (a rengeteg kávé és stimuláló szer mellékhatásaként, amiket a gyors írás érdekében szedett. Be is vált, mert általában 2 nap alatt megírt egy regényt), de még innen is kiengedték a kávéházba írni. A következő háborús években már névtelenül kellett dolgoznia, de ez sem nyújtott teljes védelmet. 1942-ben feljelentették, és nemsokára be is kellet vonulnia. Legyengült szervezete nem bírta a munkát, és 1943. január 1-jén valószínűleg halálra fagyott. Na ez az év is jól kezdődik-ezek voltak utolsó szavai.
Habár lassan 80 éve elhunyt, az öröksége halhatatlanul része még a mai napjainknak is. Fordulataival, szójátékaival Rejtő olyan életművet alkotott, ami soha nem megy ki a divatból. Ennek ékes bizonyitékaként álljon itt a szerintem 10 legjobb idézet Rejtő Jenőtől.
1, „Négy különböző nemzetiség képviselője volt az asztalnál: egy amerikai gyalogos, egy francia őrvezető, egy angol géppuskás és egy orosz hússaláta.” (Három testőr Afrikában)
2″8 parancsolat
- Kerüld a civódást és a nyers erőszakot.
- Kerüld a kötekedő embert.
- Igyekezz szelíd rábeszéléssel hatni felebarátaidra.
- Ne hivatkozz mentő tanúkra, mert mit érsz vele, ha ismerőseidet bezárják?
- Ne tégy hamis esküt, csak ha muszáj.
- Kerüld a részeg embert, hogy téged se molesztáljanak hasonló esetben.
- Ne légy hiú és beképzelt, hogy különb és okosabb légy, mint embertársad.
- Vasárnap ne lopj, ne csalj, ne verj meg senkit, mert hat nap mindenre elegendő…”
(Az elátkozott part)
3, – Uram, a késemért jöttem.
– Hol hagyta?
– Valami matrózban.
– Milyen kés volt?
– Acél. Keskeny penge, kissé hajlott. Nem látta?
– Várjunk… Csak lassan, kérem… Milyen volt a nyele?
– Kagyló.
– Hány részből?
– Egy darabból készült.
– Akkor nincs baj. Megvan a kés!
– Hol?
– A hátamban.
– Köszönöm…
– Kérem… A csapos mesélte, hogy milyen szép kés van bennem. Egy darab húszcentis kagylóritkaság.
– Forduljon meg, kérem, hogy kivegyem…
– Kitartás! A kocsmáros azt mondta, hogy amíg nem hoz orvost, hagyjam bent a kést, mert különben elvérzek. A kocsmáros ért ehhez, mert itt már öltek orvost is. Régi étterem. (Piszkos Fred, A kapitány)
4, Aszután áll, hogy egy uralkodó, bizonyos Bonepárti aszt mondta, hoty kenyérrel és vassal Kínáig is eljut Franciaországból. Asz nem kunszt. Próbálja meg egy vas nélkül, ahogy én szoktam. (Piszkos Fred, A kapitány)
5, “A nő olyan, mint egy költői hasonlat – ha szép, az sem baj, hogy semmi értelme.” (Szőke Ciklon)
6, Adj egy pohár vöröset, Kvörens, de ne tisztán, hígítsd valamivel.
Kvörens hátraszólt:
– Két deci vörösbort, három deci rummal hígítva.” (A láthatatlan légió)
7, „- Ez az illető hirtelen hanyatt esett.
– Hol ütötte meg magát?
– A fülem mögött. De én pontosan álcsúcson találtam.” (14 karátos autó)
8, „A pénz az egyetlen jó, amiből nem árt a sok.“ (Piszkos Fred, a kapitány)
9, „Belépés díjtalan, kilépés bizonytalan“ (Piszkos Fred, a kapitány)
10, „-Tudja mi az a reklám?
- Még nem ettem“ (Vesztegzár a Grand Hotelben)
Remélem sikerült felkeltenem az érdeklődéseteket Rejtő Jenő iránt. Ha igen, akkor fogjatok egyet a könyvei közül, keressetek egy üres sarkot, és merüljetek el ebben a csodálatos, ámbár pofonoktól hangos világban!
Cs. Joci