Az iskolai tanulmányaink során alkalmunk nyílik jobban megismerni a történelmet, azon belül is a különböző korszakok sajátosságait, mint például a királyokat vagy a háborúkat.
Ebben a cikkben a háborúk “mellékhatásait” szeretném feltárni, azon belül is az I. világháború szörnyű pszichológiai terheit, amelyről a tankönyvekben nem sok szó esik, azonban annál inkább említésre érdemesek.
A háborúkban nem csak fizikailag, hanem mentálisan is sérültek a katonák, melyeket az orvostudomány igazán csak az I. világháborút követően kezdett tanulmányozni. A shell shock avagy a tüzérségi sokk megnevezést a harc során keletkezett stressz okozta tünetekre, mint például a lassú reakcióidőre, tikkelésre, beszédzavarra, határozatlanságra, fáradtságra, szorongásra, rángatózásra használták. A kifejezés “shell shock” először a “The Lancet” orvosi folyóiratban jelent meg, csupán 6 hónappal a Nagy Háború kitörése után. A következő években az orvosok azokat a katonákat vizsgálták és dokumentálták, akik kisebb-nagyobb támadásokat éltek túl. Az ő állapotuk a neuraszténiána (teljes idegösszeomlás) volt. A brit hadseregben több mint 80000 “tüzérségi sokk” eset történt a háború végéig. A katonák csak néhány napot pihenhettek, utána újra helyt kellett állniuk a háborús övezetben. Azok, akik nem tudtak regenerálódni, gyakran víz-vagy elektroterápiás kezelésen estek át. A kezelések országonként eltérőek voltak. Franciaországban fontosnak találták a fronton orvosolni a megsérült férfiakat, míg Németországban kisebb farmokra vagy gyárakba vitték a katonákat. Sokan azonban úgy gondolták, hogy azok a férfiak, akik ebben a betegségben szenvednek, nem elég férfiasak ahhoz, hogy megbirkózzanak a háborúval.
Arthur Hurst az a “csodatevő”, akinek a kezelései során Percy Meek háborús közlegény kigyógyult a betegségéből. Amikor a katona a teljes megőrülés után Hurtshez került, visszafejlődött csecsemőkori állapotba. Sem beszélni, sem járni nem tudott, Hurst meggyőző és erőteljes személyiségének köszönhetően 2,5 évre rá visszanyerte “teljes” életét. Hurst egy videófelvételben rögzítette drámai, ám mégis hatékony kezelési módszereit.
Hurst úttörő kezelései egyszerre voltak szimpatikusak és humánusak.
Csoda volt, amely több tucat férfi életét mentette meg.
Az alábbi linken elérhető egy – a témát feldolgozó – kisfilm:
https://archive.org/details/WarNeurosesNetleyHospital1917-wellcome
Gengeliczki Lili 12/A
Források:
http://www.archive.org/details/WarNeurosesNetleyHospital1917-wellcome
https://www.bbc.co.uk/insideout/extra/series-1/shell_shocked.shtml
https://www.history.com/topics/inventions/history-of-ptsd-and-shell-shock
https://www.greatwarforum.org/topic/174233-arthur-hurst-on-percy-meeks-shell-shock/